Menu

Lokální větrací jednotky


Životní prostředí, zejména ve městech, se neustále zhoršuje. Počet dnů, kdy dochází k inverzní povětrnostní situaci a kvůli tomu k výraznému překračování limitních hodnot prachových částic, přízemního ozonu, vysokým koncentracím oxidu uhličitého a podobně, roste. Na základě tohoto vývoje je standardní větrání oknem, řekněme rizikové. 

Na výše uvedeném obrázku CHMI je kritická situace velmi dobře vidět. Míst, která jsou mimo ohrožení, je velmi málo. Jak k této skutečnosti přistoupit? Existují principiálně dvě možnosti. Zůstaneme na platformě větrání okny. V tomto případě se bohužel vystavujeme rizikům všech okolních vlivů a postupné změny podnebí.

Můžeme také změnit svoje zaběhlé stereotypy a změnit svůj způsob větrání. Každého, kdo bydlí v bytovém domě, jistě ihned napadne? „Jak? Vždyť bydlím v panelovém domě! Co nadělám se sousedy! Jak je přesvědčím?

Jistě pouze několik otázek, které každého obyvatele bytového domu napadnou, jako reakce na námět změnit způsob větrání. Je pravda, že i v této oblasti existuje již spousta různých technických způsobů a řešení.

Jedním z nich je technické řešení společnosti KORADO, se kterým přichází na náš trh. Tento způsob podporuje individuální montáž. I v případě tohoto způsobu však nikdy nezapomeňte postupovat v souladu s vašimi stanovami a obecně platnými předpisy a normami!

 

Rekuperační jednotky, nabízené společností KORADO mají mnoho výhod například:

 • Zajišťují přívod a odvod vzduchu z místnosti současně.
 • Zabraňují výkyvům teplot v interiéru.
 • Pomáhají udržovat vlhkost v optimálních hodnotách.
 • Zajišťují filtraci prachu a pylů v přiváděném vzduchu tím řeší problém alergiků a astmatiků.
 • Zpětně získávají teplo a mají nízkou spotřebu energie.
 • Snadnou montáž i do stávajících budov.
 • Mají tichý chod a velmi nízkou spotřebu energie.

Přednosti a funkčnost větracích jednotek KORADO

Lokální větrací jednotky zajišťují v místnostech nejen kontrolovanou výměnu spotřebovaného vzduchu za čerstvý, ale současně plní řadu důležitých doplňkových funkcí. Široké spektrum vlastností jednotlivých větracích jednotek zahrnuje také zpětné získávání tepla, ochranu před vlhkostí, útlum hluku a vysoce účinnou filtraci přiváděného vzduchu.

Snadná montáž

Hodně argumentů podporujících použití výkonných lokálních větracích jednotek je spojeno s rekonstrukcí objektu. Lokální větrací jednotky lze dodatečně velmi flexibilně integrovat do stávajících budov. Nevyžadují výměnu oken a rozsáhlé zásahy do instalací. Každého investora přesvědčí obzvláště rychlá a snadná montáž. Ta probíhá bez složitého hledání místa, potřeby instalace a zakrývání trubek, bez kterých se neobejdou centralizované větrací systémy. Splnění požadavku zajistit řízené větrání je v konečném efektu spojeno s nízkými investičními náklady.

Snadná údržba

Výhoda zajištění kvalitního vzduchu v místnosti a jednoduchá montáž jsou doplněny i výhodami danými nespornou jednoduchostí ovládání a údržby. Vezměme si jako příklad nejjednodušší větrací jednotku z naší nabídky, KORAVENT 100. Údržba se omezuje na vymytí snadno přístupného vnitřního prostoru jednotky, která se doporučuje provést jednou až dvakrát ročně. Důležitým prvkem údržby je výměna filtru. Okamžik výměny uživatel neodhaduje, ani si nemusí předepisovat do kalendáře.  V případě potřeby výměny je tato informace zobrazena na displeji jednotky. Filtr se tak nemění zbytečně brzo a ani příliš pozdě. Rychlou a pohodlnou výměnu filtru bez použití nářadí, a rovněž tak umytí vnitřního prostoru, umožňuje výklopný čelní kryt. Mezi největší přednosti patří vysoká účinnost a nízká spotřeba elektrické energie

 

Pro bytové domy je určena rekuperační jednotka KORASMART 1400

Tato jednotka zaujme zejména energeticky úsporným řízeným větráním s možností uživatelského nastavení max. vlhkosti a teploty. Rovněž vyniká tichým provozem a možností volby volitelných filtrů. Je tak vhodným řešením pro obývací pokoje a ložnice. Pomocí vhodně zvoleného filtru pomáhá řešit problémy lidí trpících alergií na pyly či na jiné respirační choroby.

Hlavní přínosy uvedené jednotky jsou:

 • individuálně programovatelné nastavení max. vlhkosti a teploty,
 • účinnost rekuperace až 73 %,
 • větrací výkon lze volit v 10 stupních,
 • komfortní dálkové ovládání a jednotka s podsvíceným LCD displejem,
 • indikace potřeby výměny filtru,
 • snižuje náklady na vytápění,
 • přívod čerstvého prachu a pylu zbaveného vzduchu při zavřeném okně,
 • nízký hluk a vysoký útlum hluku zvenku,
 • zobrazení aktuální teploty a vlhkosti v místnosti, vzduchového výkonu,
 • boční integrované uzavírací klapky,
 • nízké provozní náklady,
 • snadná montáž.

Nezanedbatelnou výhodou je také fakt, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám, je tento produkt, který splňuje nejpřísnější technická a hygienická kritéria“ zařazen do podporovaných technických zařízení.

Autor: Pro náš dům z. s.